Na portáli Profesia.sk bolo v tomto roku inzerovaných menej zimných brigád ako vlani. Zamestnávateľov však môže tešiť zvýšený počet reagujúcich ľudí. Od 1. októbra do 30. novembra 2019 bolo uverejnených takmer 5-tisíc brigádnických ponúk. Zamestnávatelia hľadajú na Profesii ľudí na dohodu pred zimnou sezónou najmä v tomto období.

Keď porovnáme počet zimných brigád s troma predošlými rokmi, môžeme vidieť, že aktuálne ide o najnižšie číslo. Oproti roku 2018 ponuka klesla o 12,6 percenta.

profesia1

 

Zamestnávateľov, naopak, môže tešiť, že oproti minulému roku stúpol o zimné brigády záujem. Aktuálne platí, že na jednu ponuku zareaguje v priemere 20 uchádzačov.

profesia2

Keď rok 2019 porovnáme s predošlými troma obdobiami, môžeme vidieť, že aktuálne ide o najvyšší počet priemerných reakcií na ponuku. Vlani dostali firmy v priemere 16 životopisov na jeden inzerát.

Ponuku ovládol najmä obchod

Najčastejšou pozíciou, na ktorú hľadali zamestnávatelia brigádnikov pred zimnou sezónou v tomto roku, bol predavač. Na túto pozíciu uverejnili 1 151 pracovných ponúk. Na ďalších miestach skončili ďalšie pokladník a dokladač tovaru.

profesia3

Spomedzi ôsmych najčastejšie inzerovaných miest na dohodu ponúkali zamestnávatelia najvyššiu mzdu pri pozícii skladníka (v priemere 5,75 eura na hodinu v hrubom).

Enormný záujem o sekretárky

Keď sa pozrieme, na ktoré ponuky reagovali najčastejšie uchádzači, môžeme vidieť, že išlo najmä o prácu sekretárky. Konkurencia kandidátov tu bola enormná. O jedno miesto sa uchádzalo v priemere až 158 záujemcov. Na ďalších miestach skončili pozície ako telefonický operátor, marketingový pracovník, asistent, administratívny pracovník, balič, barista či kuriér.

profesia4