„Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2018 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“ To je otázka, ktorú položil ManpowerGroup 750 zamestnávateľom na Slovensku v rámci zisťovania Indexu trhu práce na posledný kvartál roka. No a výsledky naznačujú, že dopyt po nových pracovníkoch bude pokračovať. Na druhej strane v inom prieskume tejto spoločnosti pod názvom Nedostatok ľudí s potrebným profilom vysvitlo, že niektoré pozície obsadia len s veľkými problémami. Ktoré to sú?

Čistý index trhu práce na Slovensku na štvrtý štvrťrok 2018 má hodnotu +9 %. Tá sa získava odčítaním percenta zamestnávateľov, ktorí predpokladajú pokles počtu pracovných síl, od percenta zamestnávateľov, ktorí naopak predpokladajú nárast pracovných síl. Hodnota tohto čistého rozdielu teda môže byť kladná alebo záporná. Plusový výsledok na posledný kvartál majú na svedomí predovšetkým veľké podniky s viac ako 250 zamestnancami s čistým indexom trhu práce +34 %. Z odvetví sú to najmä Doprava, skladovanie a komunikácie s indexom +26 % a Spracovateľský priemysel s indexom +22 %. Pokles náborových plánov hlásia tri odvetvia, predovšetkým Poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov a Ubytovanie a stravovanie (-8 %).

Vo všeobecnosti teda platí, že zamestnávatelia na Slovensku majú na štvrtý štvrťrok 2018 optimistické náborové plány: 13 % očakáva nárast počtu pracovných síl, 4 % predpovedajú zníženie počtu pracovných síl a 79 % zamestnávateľov nepredpokladá žiadne zmeny. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je index o 5 percentných bodov slabší, medziročne zosilnel o 2 percentné body.

Ak sa na výsledky pozrieme z pohľadu regiónov, tak najoptimistickejší sú zamestnávatelia v hlavnom meste. Čistý index trhu práce tu má hodnotu +12 %, na západnom Slovensku +11 %. Zamestnávatelia z východného Slovenska očakávajú stabilné náborové aktivity s indexom +9 %, na strednom Slovensku s indexom +5 %.

Čo preferujú Slováci, ktorí si hľadajú zamestnanie? Odpoveď nájdete TU

Spomínaný druhý prieskum dáva odpoveď na otázku, ktorí pracovníci sa budú firmám zháňať najťažšie. Ak čakáte, že IT-čkári, mýlite sa. Áno, sú v TOP 10, no obsadili až 6. priečku. Na špici sa totiž umiestnili remeselníci. Že má remeslo zlaté dno tak do bodky platí. Pomyselný strieborný stupeň obsadili vodiči a bronzovú medailu pre seba získali operátori výroby a strojov. Najviac nedostatkové profesie na Slovensku teda sú:

  1. remeselníci
  2. vodiči
  3. operátori výroby a strojov
  4. obchodní zástupcovia
  5. pracovníci v pohostinstve a hotelový personál
  6. IT odborníci
  7. technici
  8. kancelárska podpora
  9. zdravotnícky personál
  10. učitelia

red, 20.9.2018