Jeden obraz je za sto slov. Aj v prípade pohovorov sa môže o prijatí či naopak odmietnutí uchádzača rozhodovať na základe toho, ako sa prejavuje navonok, čo o ňom hovorí reč tela, mimika atď. Kým v minulosti si pohľad do očí vyžadoval osobné stretnutie, dnes sa v tomto smere moderné technológie postarali o významnú úsporu času aj nákladov. Video pohovor tak môže podobne ako ten telefonický dobre poslúžiť ako prvotný filter kandidátov. Na to sa využívajú hlavne vopred nahraté video rozhovory, obľubujú ich veľkí zamestnávatelia v oblasti bankovníctva, IT či obchodu, často ich zadávajú externým organizáciám. Živé videá sa už viac približujú reálnym face to face stretnutiam. Ako sa teda najlepšie pripraviť na tento druh interview? Poradíme ti vďaka tipom TARGET jobs.

Tip 1: skúšaj
Dnes už nie je problém nahrať sám seba, urobiť si vlastné cvičné video a následne si pozrieť, ako vlastne na obraze vyzeráš. Pozorne si všímaj vlastnú mimiku, spôsob vyjadrovania, grimasy, intonáciu a snaž sa dosiahnuť, aby si hovoril dobrým tempom, zrozumiteľne a súvisle. Môžeš aj požiadať známeho či rodičov, aby ti pomohli či už zhodnotiť tvoj výkon na už nahranou videu, alebo sa prevteliť do pozície personalistu. Naviac niektoré firmy ponúkajú aj možnosť na nečisto si vyskúšať takéto pohovory, natrénovať si ich pomocou online tréningu. Určite takúto príležitosť neodmietni.

Tip 2: urob si poznámky
Mať počas rozhovoru poruke vlastné poznámky, to nielen pomôže vo chvíli, keď ťa nenapadne nejaký faktografický údaj, ale pridajú ti aj pocit kľudu. Najlepšie je urobiť si ich vo forme odrážok a dobre si ich pred samotným interview pozrieť. No určite nemaj počas pohovoru na ne neustále prilepené oči, to naozaj nepôsobí profesionálne.

Tip 3. buď profesionál, aj v obliekaní
Vyťahané tričko nechaj v skrini. Pozri si cvičné videá, ako na nich pôsobíš, pozri si korporátne videá firmy a ak stále nemáš jasno v tom, ako sa obliecť, vezmi si niečo elegantné. Skontroluj aj priestor, v ktorom budeš robiť pohovor, hlavne pozadie, ktoré bude vidieť na videu a uisti sa, že osvetlenie nie je rušivé či príliš ostré. Samozrejme podobne ako pri telefonáte, vezmi do úvahy aj možné ruchy z okolia a ak sa dá, čo najviac ich minimalizuj. Tzm. upozorni spolubýbajúcich, rodičov a pod, aby v tomto čase dodržiavali kľud. No a v neposlednom rade – zamysli sa nad menom, ktoré máš vo svojom Skype profile…

Ďalšie časti seriálu nájdeš TU a TU aj TU

No a čo ťa môže počas video interview stretnúť? Otázky sa budú týkať tvojich vedomostí, schopností, silných či slabých stránok. Niektorí zamestnávatelia môžu túto platformu využiť na konfrontovanie uchádzačov s rôznymi situáciami na pracovisku a požadovať od nich, aby reagovali na viacero otázok, nahrali svoje vyjadrenie či napísali odpoveď. Niekedy sa tento tip pohovoru označuje aj ako “job simulátor”.

Jednou z previerok kandidátov býva aj určenie časových limitov. Dostaneš 15 sekúnd na premyslenie si odpovede a minútu na samotnú odpoveď. Časomiera na obrazovke pritom ukazuje čas, ktorý ti ešte zostáva. Alebo ťa firma môže vyzvať, aby si na zabezpečený web nahral/nahrala svoje video, kde zdôrazníš konkrétne zručnosti či povieš firme niečo o sebe.

Už dnes (a pravdepodobne čoraz častejšie v budúcnosti) budeš z druhej strany konfrontovaný neživým personalistom. Boti sú čoraz šikovnejší, umelá inteligencia sa neustále rozvíja a tak jej využitie v recruitingu dostáva väčší priestor. Už aj kvôli tomu, že odbúrava akékoľvek predsudky či subjektívne súdy. Konečný verdikt však stále zostáva na človeku. Preto vnímaj aj video pohovory len ako prvotnú fázu, ktorá v prípade jej úspešného zvládnutia nakoniec vyústi do osobného stretnutia s HR manažérom.

red, 30.7.2019