Cesta za prvým (či novým) zamestnaním je niekedy kľukatá a obsahuje viacero zastávok. Jednou z nich je často telefonický pohovor. Využíva sa ako úvodné sito a ak ním úspešne prejdeš, dostávaš sa do užšej skupiny spolufavoritov na obsadzovanú pozíciu. Telefonáty sú pohodlné a rýchle, no niekomu môže robiť problémy chýbajúci vizuálny kontakt. Ako sa na ne dobre pripraviť sa dozvieš v druhej časti nášho seriálu (nielen) pre absolventov, ktorí prichádzajú po skončení štúdia na trh práce. Pomáha nám v tom server TARGET jobs.

Vo väčšine prípadov platí, že telefonické pohovory sú pomerne všeobecné. To postačuje na získanie základného prehľadu o uchádzačoch a vylúčenie tých, ktorí sa o pozíciu v skutočnosti vôbec nezaujímajú, alebo na ňu nemajú žiadne predpoklady. Pozývať ich na osobný pohovor by bola strata času. Pravdepodobne sa ťa teda bude protistrana pýtať na tvoje zručnosti a schopnosti, zisťovať, či si kompetentný (á) na daný post a sledovať, ako na jednotlivé otázky reaguješ. Preverí aj tvoje verbálne komunikačné schopnosti a pohotovosť. Ďalším využívaným nástrojom je štruktúrované hodnotenie, niečo ako test osobnosti po telefóne. Napríklad sa ťa personalista môže pýtať, či rád pracuješ v tíme alebo ti skôr vyhovuje samostatné plnenie úloh.

Príprava
Je normálne byť aj pred takýmto interview nervózny. Jeden z najúčinnejších receptov, ako s nervozitou bojovať, je dobre sa na telefonát pripraviť. Ak máš možnosť, pozisťuj si informácie o človeku, s ktorým budeš diskutovať. Pozorne si preštuduj podklady, ktoré más k otvorenej pracovnej pozícii a premysli si, ako by si na požadované kritériá napasoval svoju osobu. Poznač si všetky otázky, ktoré by si sa chcel opýtať a rovnako tak si priprav odpovede na dopyty, ktoré v najväčšou pravdepodobnosťou prídu – teda prečo sa zaujímaš o danú pozíciu, povedz mi niečo o sobe a svojich schopnostiach a pod.

Skúška
Už na hodinách angličtiny ti asi učiteľka vtĺkala do hlavy známe príslovie practice makes perfect. Slovenský ekvivalent opakovanie matka múdrosti je rovnako dobrý a plne vystihuje to, čo musíš pred telefonickým interview urobiť. Jednoduchšie to budú mať tí, ktorí už isté skúsenosti s využívaním telefónu na diskusie majú (nemyslíme tým debaty s kamarátmi). Teda brigádovali v call centrách alebo si privyrábali ako telesales obchodníci a pod. Ak to nie je tvoj prípad, požiadaj niekoho zo svojho okolia, či by si s tebou nevyskúšal niečo ako pracovné interview a dal ti spätnú väzbu. Prinajhoršom nahraj sám seba a pokús sa to nestranne zhodnotiť.

Prvý diel nášho seriálu nájdete TU

Okolie
Ruchy, ktoré budú prenikať od hlasných spolubývajúcich či z televízora, ti dobré body neprinesú. Takže zabezpeč, aby si mal okolo seba ticho a pohodu skôr, ako sa priblíži čas samotného telefonátu. Ak sa dobre cítiš vo formálnom oblečení, kľudne si daj kostým či oblek s kravatou. Prever, že máš dostatočne nabitý mobil, silný signál a svoje poznámky poruke. Je to kľúčové, pretože v panike listovať a hľadať na stole podklady ťa len zbytočne znervózni. Ak si ty ten, kto volá, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchni, prečisti si hrdlo a usmej sa. Neveríš, ale aj to je v telefóne cítiť.

Buď v kľude, zostaň profesionál.
Nepanikár. Ak si nerozumel otázke, popros o vysvetlenie. Ak si potrebuješ krátko premyslieť odpoveď, požiadaj o chvíľku strpenia. Urobiť krátku pauzu je normálne aj v bežnom telefonáte.

Svojho partnera oslov oficiálne, teda pána či pani a rob tak, kým ťa nevyzve, aby si ho oslovoval inak, napríklad krstným menom. Buď síce motivovaný, ale zdvorilý a stručný. Neskĺzni do štýlu, akým bežne chatujes s kamarátmi. A ak si ty, kto vytáča číslo, dobre si priprav, ako sa ozveš, keď druhá strana zodvihne. Napríklad: dobrý deň, mohol by som prosím hovoriť s pani Drobnou? Mám s ňou dohodnutý termín pohovoru.

Je to len predkolo
Toto nie je ešte ten pravý pracovný pohovor. Tu nie je priestor na vyjednávanie o plate či pracovných podmienkach. Samozrejme ak budeš mať priestor, spýtaj sa na veci, ktoré ťa zaujímajú, no tieto témy si nechaj až na osobné stretnutie. Je možné, že človek na druhej strane ani nie je priamo zamestnancom spoločnosti, v ktorej sa chceš zamestnať a tak ani nevie odpovedať na detaily, ktoré chceš vedieť. Ak postúpiš ďalej, budeš mať na podobné dopyty dostatok priestoru. V každom prípade si aj z tohto kola zapíš poznatky a postrehy, ktoré by ti mohli pomôcť v budúcnosti.

Niekoľko rád na záver:
1. Zabudni na kaviarne či parky, to nie sú miesta, kde by si mal absolvovať telefonické interview. Je v nich skrátka priveľa hluku.
2. Je dobré mať poruke pohár s vodou, ak by si si musel zvlažiť hrdlo, no to je maximum, čo sa týka pitia a jedenia počas interview.
3. Ak zvládaš multitasking, budeš mať ľahší štart v novom zamestnaní. Počas pohovoru však akékoľvek iné aktivity obmedz. A to sa týka aj odpisovania na správy na počítači či v mobile
4. Seď uvoľnene, ale vzpriamene, prechádzaj sa, skrátka buď v pozícii, ktorá ti najlepšie svedčí pri podobnom type dôležitých rozhovorov.

red, 22.7.2019