Otvoríš dvere do miestnosti, v ktorej bude prebiehať tvoje stretnutie s personalistom – a pred tebou sedia traja ľudia. Si v šoku? Máš obavy? Cítiš sa v defenzíve a tvoja vopred pripravená stratégia sa rúca? Nepodliehaj panike. Panelový pohovor v konečnom dôsledku môže tvoje šance na úspech zvýšiť. Len musíš dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel. Viac si o nich povieme vďaka portálu TARGET jobs.

Hneď na úvod a pre ukľudnenie sa – takáto forma interview je spravodlivejšia, ako keď o tvojom “bytí či nebytí” rozhoduje len jeden človek. Tu na konečný verdikt majú vplyv názory dvoch, troch či dokonca viacerých ľudí a tak ak jednému z nich “nesadneš”, ešte stále ho ostatní môžu prehlasovať či presvedčiť. Pozitívom je aj fakt, že ak sa chceš na niečo opýtať, máš možnosť obrátiť sa na viacerých respondentov, jednoduchšie sa nadväzuje dialóg a aj atmosféra býva uvoľnenejšia.

Či bude pohovor vo forme panelu sa pravdepodobne dozvieš vopred. V prípade absolventov ho najbežnejšie tvoria traja ľudia. Určite tam bude personalista, dopĺňať ho môže technický expert či líniový manažér. Ak ťa však “komisonálne vypočutie” prekvapí, pozorne si zapamätaj (zaznač) mená a funkcie ľudí, ktorí oproti tebe sedia. Vždy svoju odpoveď nasmeruj na osobu, ktorá ti položila otázku, očný kontakt však udržuj so všetkými. Ak otázky kladie len jeden a ostatní počúvajú, i tak ich svojim pohľadom neignoruj, ale priebežne ich očami kontaktuj. Základným pravidlom teda je – snaž sa vybudovať si vzťah so všetkými prítomnými.

Možno sa ti bude zdať, že sa postupne jeden z “anketárov” začína nudiť. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že tvoje odpovede ho nebavia. Je dokonca prirodzené, že ak s IT manažérom preberáte odborné oblasti, personalistu to až ta nezaujíma a pozerá do mobilu. V takom prípade sa kľudne koncentruj na debatu s technickým expertom.

Rovnako sa nenechaj vyrušiť ani tým, ak si na druhej strane stola začnú ľudia robiť poznámky. Alebo ti dvakrát položia tú istú otázku – možno len nepočúvali svojho kolegu, ktorý sa na to už pýtal. Opakuj odpoveď znova a znova, dokonca takto máš príležitosť doplniť ju o fakty a názory, na ktoré si predtým zabudol.

Predchádzajúce diely nášho seriálu nájdeš TU a TU a TU.

red, 15.8.2019