Aj keď množstvo voľných miest už v niektorých sektoroch prevyšuje počet uchádzačov, stále sa oplatí posielať naozaj kvalitný životopis. O tie najlepšie pozície totiž treba bojovať a tak sa aj drobná chyba v CV-čku môže ukázať ako kľúčová pri rozhodovaní sa o jednotlivých kandidátoch. Na štyri vážne minely v životopisoch sa pozrel portál topuniversities.com .

“Nevysvetlitené” prerušenie vo vašej kariérnej histórii

Dôvodov, prečo ste boli istý čas bez zamestnania, môže byť mnoho. Od snahy užiť si život bez záväzkov a cestovať po svete až po vážne rodinné problémy. V každom prípade však takéto diera vyvoláva v HR manažérovi otázniky. Je na vašom zvážení , či svoju kariérnu prestávku vysvetlíte, alebo vyzvete personalistu, aby sa vám s prípadnými otázkami ozval. Rizikom proaktívneho vysvetľovania však je, že sa personalista urazí, keďže nadobudne podozrenie, že ho považujete z hlúpeho…

CV nekorešponduje s pozíciou, ktorú sa snažíte získať

Životopis v rukách HR-istu je vašou devízou, ktorá vás má predať. Ak pôsobí dojmom, že nekorešponduje s obsadzovanou pozíciou, máte mínusový bod. Ak sa napríklad hlásite na miesto grafického dizajnéra, mali by tomu zodpovedať aj vizuál a technická vyspelosť vášho životopisu. Ak sa chcete dostať na stoličku projektového manažéra a pošlete neštruktúrované a chaotické CV-čko, budú vaše šance naozaj mizivé.

Použitie nesprávneho jazyka

Záplava populárnych výrazov v životopise (tzv. buzzwords) spoľahlivo odplaví vaše šance do kanála. Nepôsobí totiž vierohodne, podobe, ako keď sa vás reštaurácia snaží nalákať prehnane komplikovaným menu. Treba brať do úvahy aj fakt, že hoci použijete odbornú “hantírku” z odvetvia, kam patrí váš vysnívaný zamestnávateľ, o prvotnej selekcii kandidátov možno rozhoduje človek, ktorému tieto špeciálne výrazy nič nehovoria. A tak si vyberie ľudí, ktorí sa vyjadrujú jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Takže aj v tomto prípade môže platiť, že menej znamená viac a je lepšie kvetnaté slová nahradiť popisom konkrétnych výsledkov vašej práce.

Príliš dlhý text

Vydavatelia údajne hodnotia rukopis podľa prvej strany. Ak ich nezaujme, tak má autor smolu. A platí to aj pre životopisy. Takže príliš dlhé odseky vysvetľujúce jednu skutočnosť vás s najväčšou pravdepodobnosťou diskvalifikujú. Sústreďte sa na posledné pracovné skúsenosti, tie vysvetlite podrobnejšie a tie staršie už zostručnite na zmienku o najväčších úspechoch a míľnikoch kariéry.

red, 8.3.2018