Slnko, more či hory sú už blednúcou spomienkou, lajky pod facebookovými fotografiami prestali pribúdať a pohľad do kalendára odkrýva len depresívny rad čiernych dní. Návrat k pracovnej rutine a stresu na pracovisku dokáže veľmi rýchlo zmazať dovolenkovú dobrú náladu. Takzvané “podovolenkové blues” sa podpisuje najmä na rodičoch, ktorí musia navyše zvládať aj návrat svojich detí do školských lavíc.

Odborník Ian Jones zo spoločnosti Blake Morgan radí zamestnávateľom, ako sa s poprázdninovou „depkou“ zamestnancov popasovať. „Ľudia sa z dovoleniek vracajú osviežení, no nával práce vedie k stresu a úzkosti,“ cituje Jonesa portál Chartered Institute of Personnel and Development. Podľa odborníka je tak podovolenkové obdobie pre zamestnávateľov ideálny čas na aktualizáciu benefitov, ktoré súvisia s telesným a duševným zdravím zamestnancov.

Zamyslite sa nad motiváciou

Dlhší oddych od práce často zamestnancov privedie k myšlienkam nad jej zmyslom. Niektorí sa z dovolenky vrátia plní síl a s novou motiváciou, iní už len dumajú nad tým, kedy podať výpoveď. „Je dôležité prísť na to, čo môže byť príčinou negatívnych pocitov,“ vysvetľuje Jones. „Možno si potrebujú oddýchnuť viac, možno ich už práca nemotivuje alebo nevidia možnosť ďalšieho postupu,“ hovorí.

Zamestnávateľ by sa v tom prípade mal zamyslieť nad tým, či ponúka príležitosti na ďalší rozvoj, prípadne aké nové zručnosti by zamestnanec mohol získať. V prípade, že ide o hodnotného pracovníka, môže byť jednou z možností aj platené voľno.

Kľúčom je flexibilita

Prechod do plného pracovného nasadenia môže uľahčiť aj trocha voľnosti. „Kľúčom pre uľahčenie návratu k pracovným povinnostiam po dovolenke je flexibilita,“ hovorí britský odborník. Niektorí zamestnanci ocenia krátkodobé spružnenie pracovných podmienok. To môže mať podobu napríklad neskoršieho príchodu do práce, aby rodičia mohli počas prvých týždňov sprevádzať svoje deti do školy či škôlky.

Ak zamestnávateľ na toto pristúpi, mal by si dať pozor na to, aby podobné žiadosti vybavoval konzistentne.

Citlivý a premyslený prístup sa očakáva aj v prípade, ak zamestnanci po dovolenke požiadajú o dlhodobú zmenu, či už to je prechod na skrátený úväzok alebo trvalé posunutie pracovnej doby, ak to charakter práce umožňuje. Pružný pracovný čas už dnes nie je ničím neobvyklým, pre zamestnávateľov však skrýva aj utajené pasce.

Skryté pasce

Čo v prípade, ak o zmenu požiadajú dvaja zamestnanci, pričom jeden z nich chce trebárs využiť teplú jeseň, aby sa ďalej venoval svojmu novému koníčku, windsurfingu, kým druhý má rodinné dôvody a vyhovieť možno len jednému z nich? Britský inštitút Acas v takom prípade radí schvaľovať tieto žiadosti v poradí, v akom prídu. Nie je úlohou zamestnávateľa vynášať hodnotové súdy o tom, ktorá požiadavka má väčšiu váhu. V skutočnosti to však môže byť veľmi zložité rozhodovanie. Cieľom by malo byť pristupovať k podobným požiadavkám vždy spravodlivo a pri posudzovaní brať do úvahy výhody i nevýhody jednotlivých rozhodnutí pre jednotlivcov i organizáciu, hovorí Jones.

red, 7.9.2017