Mýliť sa je ľudské, no urobiť chybu v životopise môže byť aj drahé. Minimálne kvôli tomu, že vás dokáže obrať o sľubnú kariérnu príležitosť a to je skutočne bolestivá skúsenosť. Takže či už ste skúsený pisateľ CV-čok, alebo sa práve pripravujete nakoncipovať svoje prvé, venujte pozornosť nasledujúcim riadkom. S pomocou PayScale vám ukážeme niekoľko chýb, ktorým by ste sa určite mali vyhnúť.

Jeden text pre všetkých

Áno, uchádzate sa o rovnakú prácu, áno, v zásade vo veľmi podobných firmách, áno, ich požiadavky na kandidáta sú vlastne rovnaké. Napriek tomu potlačte pokušenie poslať im jeden životopis. Aj keď na prvý pohľad si ušetríte čas a námahu, ten druhý o vás prezradí, že si takto zľahčujete prácu. Zamestnávateľ totiž ocení, ak sa vo svojom CV zmienite o skutočnostiach, ktorými ste špecifický a odlišujete sa od priamej konkurencie. Tým dokážete, že ste si dali námahu už v prvom kroku prijímacieho procesu – prečítali ste si webové stránky, venovali ste sa filozofii firmy či jej kultúre, skrátka aj písanie životopisu a sprievodného listu je pre vás dôležitý krok k získaniu konkrétneho miesta v konkrétnom podniku.

Nekorešpondujete s požiadavkami

Zamestnávateľ má na danú pozíciu definované požiadavky, ktoré musí kandidát splniť, aby mal šancu získať miesto. A to sú práve tie základné fakty, ktoré si treba uvedomiť pri príprave životopisu a vhodne ich zdôrazniť. Náboroví špecialisti totiž nemajú čas a tak majú na zistenie informácií o vás možno niekoľko sekúnd. To znamená, že im musí byť na prvý pohľad zrejmé, že práve vám sa oplatí venovať viac pozornosti. Samozrejme tieto “kľúčové slová” sú síce dôležité, ale nepoužívajte ich bez rozmyslu a prvoplánovo. Preto si radšej finálny text nechajte skontrolovať nezainteresovanou osobou, ktorá vám dá spätnú väzbu.

Prečo vyzerať starý?

Chcete vyzerať ako nemoderný človek? OK, nezabudnite vo svojom životopise zdôrazniť funkcie či  schopnosti, ktoré boli “in” v roku 1998. Je možné, že tým dáte HR-istom zámienku, aby vás kvôli týmto informáciám v porovnaní s ostatnými uchádzačmi diskriminovali. Lepším nápadom je odstrániť všetko, čo už nesúvisí s aktuálnymi profesionálnymi cieľmi. Celkovo je dobré nezvýrazňovať nič, čo by spomenutú diskrimináciu podnecovalo – zmienky na zvládanie zastaralého softvéru, slabú prítomnosť na sociálnych sieťach či dátumy ukončenia štúdia.

Dúhový dopis nemusí zabrať

Viete, že zaujať musíte už v priebehu niekoľkých sekúnd. Takže možno je lepšie nahradiť klasický textový životopis niečim atraktívnejším. No skôr, ako sa pustíte do výroby infografiky, položte si jednoduchú otázku: Zvládnem ju pripraviť tak, aby som sa za ňu v konečnom dôsledku nemusel hanbiť?

S prípravou životopisu vám pomôžeme aj TU a TU

“Videl som nejeden kreatívny životopis, ktorý pôsobil hrozne. Nešťastne zvolené obrázky, dúhové farby, neakceptovateľná fotografia, to všetko urobí viac škody ako osohu,” upozorňuje Adrian Granzella Larssen v The Muse. Rovnako tak zvážte, či je na mieste pokúšať sa o menej tradičnú formu CV v snahe získať pozíciu v konzervatívnom odvetví ako sú bankovníctvo či poisťovníctvo.

Aby ste nezabudli

Počas (nielen) pracovného života sa učíme stále nové veci, osvojujeme si schopnosti a zručnosti. Nie všetky si treba automaticky uvádzať v životopise, no je dobré si ich zapisovať. A potom, keď príde “ich čas”, použiť tie, ktoré sa na otvorenú pozíciu najviac hodia. Jeden tip na ešte vyššiu formu detailného značenia informácií je postup, ktorý uplatňuje nemenovaná dievčina. V tabuľkovom editore si zaznamenáva aj informácie, ktoré sa do CV neuvádzajú – a ako je presný dátum zmeny pozície u zamestnávateľa, mená a kontakty na kolegov a nadriadených, plat, reálne dôvody odchodu z predchádzajúcich pozícií atď. Pomáhajú jej orientovať sa v míľnikoch kariéry v prípade, keď sa pripravuje napríklad na pohovor.

Nie ste robot. Tak píšte inak

Ak sa budete fixne držať poučiek a rád z kníh “Ako napísať životopis”, skoncipujete dielo hodné drona zo Star Wars. “Výsledkom je, že sa budete podobať všetkým ostatným uchádzačom,” upozorňuje Liz Ryan, zakladateľ Human Workplace. “A to je minimálne nefér voči personalistovi, ktorý si musí prečítať CV akoby napísané robotom.” Preto odporúča použiť ľudský jazyk, jazyk, ktorým sa rozprávame a nie taký, o ktorý sa umelo snažíme v oficiálnej komunikácii. Je lepšie urobiť príbeh a vysvetliť, ako pomôžete HR oddeleniu vyriešiť ich problém (teda obsadiť miesto najlepším kandidátom), ako urobiť zoznam dát.

Pozor na sociálne siete

Dnes sú sociálne médiá platformou, na ktorej mnohí ľudia trávia veľa času a budujú si množstvo virtuálnych priateľov. Ale ak sa chcete pochváliť schopnosťou spravovať svoj súkromný online profil (ktorý nesúvisí s prácou), nemusí to priniesť pozitívnu reakciu recruitera. Naopak, môžete vyzerať neprofesionálne. Nehovoriac o tom, že vaše fotky z poslednej párty by si budúci zamestnávateľ naozaj nemal prezerať, preto ich radšej vopred odstráňte. Ak to nechcete urobiť, aspoň na ne sami aktívne neupozorňujte.

red, 30.1.2019