Zamestnanci, ktorí sú zdraví a v pohode. To je ideálny scenár každej firmy, no ako ho dosiahnuť? Najnovšie štúdie a skúsenosti z praxe dokazujú, že tradičné “wellness programy” už nie sú tak efektívne, ako si mnohí mysleli. Ich viac-menej striktné zameranie sa na fyzické zdravie totiž nie je garanciou, že sa pracovníci budú naozaj cítiť dobre. Zabúda sa totiž na efekt celkového šťastia. A práve ten by mal garantovať, že človek je nielen zdravý, ale aj produktívny. Ako sa však k tomuto ideálnemu scenáru dopracovať? Deviatka top manažérov z renomovaných firiem nám povie, čo si o tom myslí. Začíname s prvými piatimi “spoveďami”, ktoré sa v originále objavili na webe SuccessFactors.com.

Arianna Huffington, zakladateľka & CEO spoločnosti Thrive Global
Mnohé programy sa orientujú na liečenie symptómov a úplne zabúdajú na skutočné príčiny stresu či vyhorenia zamestnancov. Do značnej miery za ne môžu aj technológie, ktoré sú “zodpovedné” za obrovské zrýchľovanie našich životov, dovoľujú nosiť si prácu domov a venovať sa jej aj vtedy, keď by sme už nemali. Paradoxne, pomôcť nám môžu ešte šikovnejšie technológie, ktoré budú orientované na človeka a pomôžu nám zlepšiť zdravie, produktivitu a celkové šťastie.

Chris Paine, Chief HR Geek v Enterprise Jungle
Pre mňa je kultúra zdravia tvorená dvoma piliery. Na jednej strane je to práve zdravie, hlavne duševné, na druhej samotná atmosféra vo firme, ktorá ho podporuje. To napríklad znamená, že na ľudí sa nepozerám len ako na zdroje, kapitál firmy. Musia byť sami sebou, mať pocit, že nielen oni niečo dávajú, ale zároveň aj od firmy dostávajú. Pretože zamestnanci, ktorí sa cítia zdraví, rešpektovaní a samostatní, sú práve tí, ktorí umožňujú vznik kultúry zdravia v podniku.

Meghan M. Biro, CEO & zakladateľka TalentCulture
Sú dve stratégie, ktoré sa dajú opakovať znova, znova a znova. A opäť, keď príde do tímu nový člen. Prvou je – pýtajte sa. Použite na to moderné technológie, urobte s ich pomocou krátke ankety (nič, čo by si vyžadovalo dlhé odpovede), zistite, čo vlastne vaši ľudia chcú. Volejbal alebo plávanie? Joga či pilates? Preteky na bicykloch? Alebo šalátový deň? Spýtajte sa na nápady. Potom ich vyhodnoťte a zverejnite. Ľudia majú radi prieskumy a porovnávanie ich výsledkov, radi sa presvedčia, čo vlastne chcú ich kolegovia. V jednej technologickej firme boli vývojári pod veľkým tlakom  stresom. Keď si tento fakt uvedomili, naštartovali viacero aktivít – či už sa išli povoziť na bicykli, zdriemli si na pol hodinku, robili stojky. Skrátka odbúravali stres. Vznikla iniciatíva prines svoje zdravie do práce, kde ľudia mohli zbierať wellness kredity (na monitoring sa využili technológie).

Názory zvyšnej štvorky si môžete pozrieť TU

Sharlyn Lauby, prezidentka ITM Group, Inc
Ak nie sú zdravie a dobré pracovné podmienky zamestnancov medzi prioritami firmy, vedie to k ich vyhoreniu a stresu. A to sa následne prejaví na kvalite služieb pre zákazníkov, častejších zdravotných absenciách, nárastom počtu chýb atď. No nehovorím len o nejakom zdravotnom poistení. Ide o kombináciu opatrení v prospech fyzického, duševného, finančného, ale aj sociálneho pohodlia zamestnancov. A to počas celého jeho pôsobenia vo firme vrátane obdobia, kedy je na odchode.

Steven Hunt, senior viceprezident SAP SuccessFactors
Šťastie stojí na troch pilieroch: zdravie, práca a pohoda v rodine a vzťahoch. A práve práca, množstvo a intenzita, s akou sa jej venujeme, ovplyvňuje i naše zdravie a šťastie v súkromnom živote. Viac ako 70 percent zamestnancov v USA svoj džob charakterizuje ako hlavný zdroj stresu. Takže ak chceme byť zdraví a šťastní, musíme pracovať vo firme, ktorá nám to umožní. Ak počujeme o zdravom pracovisku, väčšina si automaticky predstaví posilňovňu, bezpečnostné opatrenia a kafetériu s nutrične vyváženým jedlom. Ale to nie je najdôležitejší parameter. Pretože hlavnými “stresovými” spúšťačmi sú:

– zlé vzťahy s manažérmi a spolupracovníkmi
– obavy o prácu
– narúšanie osobného voľna pracovnými povinnosťami (maily, telefonáty apod.)
– nejednoznačné úlohy a ciele
– nereálne úlohy vzhľadom na zdroje a čas

Netreba pripomínať, že vystresovaní zamestnanci, ktorí majú navyše aj zdravotné problémy, len ťažko môžu efektívne a produktívne pracovať. A keďže o týchto faktoroch vieme, máme technológie, ktoré sa dajú využiť pri ich eliminácii, tak nič nestojí firmám v ceste k vytvoreniu zdravšieho prostredia pre ich zamestnancov.

red, 29.3.2019