Nedostatok pracovníkov na trhu, tlak na rast platov a pokračujúci ekonomický rast mali mať vplyv aj na koncoročné odmeny. Podľa odhadu personálno-poradenskej spoločnosti McROY ich mala dostať približne tretina zamestnancov. „V tomto prípade ide o benefity nad rámec 13. a 14. platov, ktoré sú súčasťou kolektívnych alebo pracovných zmlúv. Ak zohľadníme aj tie, finančné odmeny vyplácajú koncom roka približne dve tretiny firiem,“ hovorí podpredseda predstavenstva McROY Group Luboš Sirota.

Väčšina spoločností odvíja výšku bonusov od priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Keďže platy v tomto roku rástli približne štvorpercentným tempom, vyššie  mali byť aj odmeny. V priemere by sa ich výška mala vyšplhať na viac ako900 eur.

Veľkí zvyknú byť štedrejší

Najlepšie odmeňovaní sú zamestnanci vo veľkých spoločnostiach pôsobiacich v odvetviach s vyššou tvorbou pridanej hodnoty. Ide najmä o firmy z oblastí ako IT, telekomunikácie, finančné služby a energetika, no čoraz bežnejšie sú aj v priemyselnej výrobe. Najmenej časté sú odmeny v agrosektore a v stravovacích službách. Z pohľadu regiónov sa nadpriemerné bonusy týkajú najmä zamestnancov na západe Slovenska, v Košiciach a na priemyselne silnom Považí.  Najslabšie sú z tohto pohľadu južné okresy banskobystrického a východné prešovského kraja.

Benefity by nemali byť len o Vianociach

Platí pritom, že zamestnanci zvyknú dostávať celý mix benefitov, nie iba peniaze na konci roka. Tento fakt potvrdzujú aj samotné spoločnosti. Napríklad, Poštová banka poskytuje počas celého roka pre svojich zamestnancov viac ako 50 benefitov z rôznych oblastí. Z finančných ide primárne o ročný bonus za pracovný výkon a kvalitu práce. „Už aj na nemanažérskych pozíciách je tu možnosť dosiahnuť vyššiu sumu, než súčet 13. a 14. platu. Z nefinančných benefitov je to systém Cafetéria, ktorý využívajú zamestnanci aj na kúpu vianočných darčekov, keďže majú k dispozícii ponuky od vyše 2 000 dodávateľov,“ približuje Júlia Jurčíková, riaditeľka odboru ľudských zdrojov Poštovej banky. Medzi benefitmi, ktoré banka koncom roka ponúka, sú aj zľavy na celosezónne zamestnanecké skipasy.

Spoločnosť Würth vypláca svojim ľuďom 13. plat. „Prvá polovica 13. platu išla zamestnancom už v júni, zvyšná koncom roka“,  hovorí Zuzana Kubisová, manažérka ľudských zdrojov Würth Slovensko. Mimo to môžu využívať služobné vozidlo aj na súkromné účely v dohodnutom rozsahu, spoločnosť zorganizovala aj Deň zdravia či rôzne teambuildingy jednotlivých tímov. Zamestnancom ponúka aj permanentky na cvičenie a hokejové zápasy.

Work-life balance získava na význame

Čoraz dôležitejším z pohľadu zamestnancov je rozloženie pracovného času a benefity s ním spojené.  Najmä ľudia z generácie Y, či na trh prichádzajúca generácia Z, odmietajú prácu cez víkendy a sviatky, rezervovaní sú aj k nadčasom.  „Veľká časť týchto ľudí má pocit, že ich rodičia na nich nemali v detstve čas. Preto sa nechcú rovnakým spôsobom správať k svojim deťom. Tomuto faktu je potrebné sa prispôsobiť nielen na Vianoce,“ vysvetľuje L. Sirota.  

Do popredia sa tak dostávajú pružná pracovná doba, voľno navyše, či možnosť čerpať si tzv. „sick days“. Tento typ benefitov ponúka aj Poštová banka. „Naši zamestnanci majú dni voľna navyše pri jarných a letných prázdninách, umožňujeme im sprevádzanie prváčika v prvý školský deň, atď.,“ približuje Júlia Jurčíková.

Podobný prístup zvolila aj spoločnosť Business Lease. Zamestnanci zvyčajne v decembri dostanú univerzálne poukážky v hodnote 50 eur. „Počas roka majú možnosť využívať ďalšie benefity ako sú 5 dní dovolenky navyše, príspevok na DDS, príspevok pri svadbe zamestnanca/narodení dieťaťa a iné. Vlani sme zaviedli aj pravidelný mesačný príspevok na dopravu pre zamestnancov bez firemných vozidiel,“  hovorí Janka Danková, HR specialist Business Lease Slovakia. Spoločnosť mimo to ponúka zamestnancom Deň zdravia v práci, firemnú lyžovačku v Tatrách či letnú párty na lodi.

Firmy však zavádzajú aj menej tradičné benefity. „Pre zamestnancov na Slovensku sme mimo iných benefitov pripravili aj spoločné team varenie,“ prezradil Michal Stachník, generálny riaditeľ Cisco pre ČR a SR.