V čase dlhodobého nedostatku IT špecialistov na trhu sa mu darí držať fluktuáciu na minime. Tvrdí, že je to výsledok dobrej tímovej spolupráce a toho, že nových ľudí prijímajú zväčša na osobné odporúčania súčasných zamestnancov. Práve spúšťajú nový systém hodnotenia, ktorý bude založený na pravidelnej spätnej väzbe. „Našim ľuďom plne dôverujem,“ priznáva v rozhovore pre Simple Talent riaditeľ SAP Labs Slovakia Ján Ružarovský.

Prvý dojem

Hoci je šéfom, má najmenšiu kanceláriu zo všetkých. „Aby nám tu zostalo miesto na všetko, čo sme potrebovali,“ hovorí so skromným úsmevom. V ruke drží čokoládovú tyčinku, ktorú si pred našim stretnutím stihol vziať z firemného sladkého baru. Keď prechádzame okolo ich d-shopu, ako nazývajú kreatívnu miestnosť plnú technologických hračiek, neodolá a vojde do nej. Ukazuje na stenu s obrazovkami, na drony, aj na 3D tlačiareň, ktorá práve niečo tlačí. „Beží neustále,“ poznamená. Hoci je špičkový IT-čkar, dokáže o práci a živote hovoriť tak oduševnene, otvorene a autenticky, až sa vám po rozhovore s ním chce prihlásiť sa na „Matfyz“.

Čo sa zmenilo od vlaňajšieho júla, kedy povýšili vaše vývojové centrum na SAP Lab?

Máme nové priestory, nové vybavenie. Dostali sme prostriedky na vybavenie nášho D-shopu (developer-shop) na rozvoj kreativity a zvedavosti zamestnancov. Majú tam rôzne technologické zábavnosti, drony, 3D tlačiareň, virtuálne okuliare, môžu sa hrať s internet of things. Vôbec to pritom nemusí súvisieť s prácou. Môžu skúmať a objavovať nové veci.

2017_05_ruzarovsky1

Pomáha pri rozmýšľaní o práci to, že sa zaoberáte na prvý pohľad niečím, čo s ňou nesúvisí?

Najzaujímavejšie nápady prichádzajú zvyčajne na hranici viacerých oblastí – umenia, technológií, matematiky, zdravotníctva, fyziky. Človek sa venuje hre na gitare, dostáva sa  do stavu uvoľnenia, až meditácie a napadnú mu veci. Robí napríklad na nejakom kreatívnom projekte doma, niečo automatizuje a zrazu vzniknú v hlave spojenia, ktoré sú využiteľné v práci.

Zložiť dostatočne kreatívny a zároveň kvalifikovaný tím je zrejme veľká výzva. V médiách ste sa vyjadrili, že stále hľadáte ľudí. Koho dnes potrebujete?

Momentálne najviac asi C++ programátorov. Dnes sa už tento programovací jazyk veľmi nevyučuje, trendom je Java, HTML, Java Script a podobne. Rovnako potrebujeme ľudí, ktorí sa zaoberajú devops a cloudops, teda dostupnosťou a prevádzkou našich služieb. IT sa totiž pretvára, už nejde iba o dizajnovanie a dodávanie produktov. Dnes už netvoríme len softvér, ktorý predávame zákazníkovi, ale tvoríme cloudovú službu. Potrebujeme teda nielen programátorov, ale aj ľudí, ktorí produkt nainštalujú v dátovom centre a zabezpečia, aby fungoval, aby sa zákazník mohol pripojiť, aby bola dostatočná výkonnosť, okamžitý response time, aby bola zabezpečená sieť.

Devops a cloudops asi nepatria medzi najzaujímavejšie oblasti IT alebo sa mýlim?

V IT nie sú nezaujímavé veci, je to zaujímavá oblasť. Devops môže spočiatku mnohé veci robiť manuálne, no postupne si vytvára nástroje na automatizáciu vďaka ktorým je servis profesionálnejší a rýchlejší. Aplikovať môže umelú inteligenciu.

Aký máte priemerný čas vyriešenia problému?

Sledujeme to a s každým klientom máme dohodnuté SLA. Cloudová služba musí byť dostupná väčšinu času, 99,99% času. Ak sa čokoľvek stane, nabehnú záložné systémy a aj tím, ktorý sa snaží čo najrýchlejšie chybu odstrániť. Takéto situácie sa dejú samozrejme aj v noci. Sme globálna firma, ktorá má klientov vo všetkých časových zónach, poskytujeme celoročnú starostlivosť 24 hodín denne, takže niektorí kolegovia musia pracovať aj cez víkendy, sviatky, máme nočné zmeny. Aj preto je náročné nájsť dobrých ľudí.

2017_05_ruzarovsky2

Kde hľadáte chýbajúcich ľudí?

Vždy najprv v interných tímoch, aby sme dali ľuďom možnosť kariérneho postupu – či už horizontálne alebo vertikálne. Ak sa niekto prihlási, tak hľadáme náhradu zaňho.

Máte na to automatizovaný systém?

Na otváranie pozícií áno. Potom už s ľuďmi komunikujeme interaktívne, mailami a rozhovormi.

Musia splniť nejakú úlohu alebo ako ich vyberáte?

Je to individuálne. Vyberáme na základe doterajších výsledkov, rozhovoru a osobnostných predpokladov.

Majú vaši ľudia záujem sa takto rozvíjať alebo väčšinou musíte siahať aj po ľuďoch zvonku?

Majú záujem sa rozvíjať. Ak hľadáme zvonku, tak primárne cez referencie zamestnancov, nech sami povedia, s kým chcú robiť. Využívame aj štandardné nástroje ako LinkedIn, Profesiu, agentúry. Nasledujú pohovory, testy.

Aké je aktuálne zloženie vašich tímov? Akú máte diverzitu z pohľadu národnosti, veku a podobne?

Ja som tu asi tretí najstarší, mám 42 rokov. Máme 150 ľudí, priemerný vek je u nás 37. Máme 19% žien a dúfam, že sa to bude zlepšovať. Máme 10% študentov, to by som chcel zvýšiť na 15%. Z národností je u nás zastúpené Poľsko, Uruguaj, Lotyšsko, Veľká Británia, Nemecko, Rusko, Maďarsko, Čína, Ukrajina, Česko.

Tento rok prijmeme asi 15 trvalých zamestnancov a asi 5 až 10 študentov.

Vnímate to ako prínos?

Áno, určite. Zákazníkov máme z celého sveta a niekedy preferujú rozhovor vo svojom lokálnom jazyku. Kultúra je v každej krajine iná. Je dobré ju chápať. Softvér vyvíjame aj pre iné kultúry, ktoré preferujú iné veci, inak im fungujú biznis procesy. Ak človek pozná všetky tie jazyky, vie sa so zákazníkom porozprávať omnoho lepšie o jeho požiadavkách.

Kde sú starší programátori?

Na IT firmu máme celkom vysoký vek.

Vo všeobecnosti áno, IT ľudia sú jednoducho všade mladí. Kde sú tí, ktorí začínali napríklad pred 15-20 rokmi?

To je dobrá otázka. Zaujímavé je, že v Nemecku študuje matematiku 48% žien. Otázka je, prečo nejdú do IT. A ak nejdú tam, tak kam a prečo?

Teraz máte okolo 150 ľudí. Koľko plánujete mať koncom roka?

Priemerný rast máme 5 – 10% ročne. Tento rok budeme asi nad 10%, teda pridáme asi 15 trvalých zamestnancov minimálne. A asi 5 až 10 študentov.

Na čom pracujú študenti u vás?

Na všeličom. Momentálne dve študentky pracujú na user experience dizajne, čo sa nám veľmi osvedčilo. Vzdelávame ich a zároveň prinášajú svieži pohľad. Potom máme študentov na pozíciách tester a programátor. Aktuálne diskutujeme s Univerzitou Mateja Bela o prijatí jedného diplomového študenta, radi by sme mali nejakého študenta na komunikáciu v rámci Sap Lab networku a na sociálne siete, a ďalších chceme na produktový manažment. Je to zábavné ich vzdelávať a sledovať, aký pohľad prinášajú.

Iba spokojní zamestnanci vedia priniesť skvelý servis zákazníkom. Máme veľmi nízke percento ľudí, ktorí odchádzajú.

Považujete získanie a udržanie si top talentov za jednu z vašich najdôležitejších úloh a výziev?

Áno. Je to výzva. Rovnako dôležití sú zákazníci ako aj zamestnanci. Iba spokojní zamestnanci vedia priniesť skvelý servis zákazníkom. Máme veľmi nízke percento ľudí, ktorí odchádzajú. Je to 1 – 2 percentá. Pripisujem to aj tomu, že sme rástli veľmi pomaly. Tím sa tvoril pomaly a primárne sme prijímali ľudí cez referencie. Investujeme do vzdelávania a do aktivít mimo práce – tímbuildingy, aktivity pre deti, práca z domu, sick leave, flexibilná pracovná doba.

Čo si o príprave mladých ľudí aj pre zamestnávateľov ako je SAP Lab myslí rektor najväčšej ekonomickej vysokej školy u nás si prečítate TU.

Aký typ tímbuildingov mávate? Chodíte na pivo?

Teraz v nových priestoroch by sme chceli zaviesť piatkové grilovačky na terase. Práve sa chystáme organizovať tímbuilding vo wellness hoteli, kde môžu zamestnanci relaxovať alebo robiť nejaké skupinové aktivity. Predtým sme mali organizovaný tímbuilding so súťažami. Striedame to. Záleží to aj od práce. Končíme práve náročný projekt a preto sme zvolili relaxačný tímbuilding.

To, že ste rástli cez referencie môžete vnímať aj ako dobrú spätnú väzbu pre vás ako šéfa. Zrejme sa ľuďom s vami dobre robí, ak si sem zavolajú kamarátov.

Vediem SAP Labs Slovakia dva roky, predtým tu boli iní šéfovia. Je to práca tímu. Firma je dobrá, globálna, umožňuje osobný profesný rast a zahraničné stáže.

Práca u vás sa môže javiť ako dream job. Ktorý z atribútov považujete pre mladých ľudí za najpríťažlivejší?

Rozmýšľal som o tom, čo sa u nás ľuďom páči. Pre mňa je veľmi prínosné, že pracujeme v globálnom tíme. To sa veľmi líši od lokálnej firmy. Komunikujeme so zákazníkmi a kolegami v zahraničí. Dá sa od nich načerpať množstvo nových poznatkov, je to podnecujúce. Debatujeme nielen o konkrétnom produkte, ale interagujeme s kolegami z celého sveta. Výhodou je aj nadpriemerné ohodnotenie, benefity, školenia. Kolega sa ma minule pýtal, či sa nebojím, že mi odídu ľudia, do ktorých som investoval. Ja si myslím, že ak nejaký člen môjho tímu prerastie lokáciu, prerastie tím, je preňho dobré, ak sa uplatní inde. Neškolíme ľudí so strachom, že odídu. Ak to tak cítia, je to úplne normálne. Snažíme sa udržiavať kontakty aj s tými, ktorí odišli.

Ako?

Neformálne. Zbehneme na kávu alebo ich pozveme na tímbuilding.

2017_05_ruzarovsky3

Zúčastňujete sa náborov?

V niektorých prípadoch áno, nemôžem byť pri každom. Prvé kolá riešia kolegovia. V druhej fáze s nimi máme rozhovor, aby sme zistili, aké majú „soft skills“ – ako komunikujú, či sú zvedaví, kreatívni. My sme radi za zdravo zvedavých ľudí. Ak sa napríklad pýtajú už pri pohovore aj na ďalšie možnosti a rast. Na tento rozhovor sme si vypracovali aj návod – pýtame sa, či kandidát radšej pracuje v tíme alebo sám, prečo chce zmeniť prácu, aké úlohy dnes rieši v práci, aké vlastnosti si na sebe cení a podobne.

Keďže vaši budúci zamestnanci musia mať aj nejaké odborné znalosti, zrejme nemôžete vyznávať prístup „hire for the attitude, not for the skills“. Avšak z toho, čo hovoríte vyplýva, že vám na prístupe a osobnosti kandidátov do veľkej miery záleží.

Musí to byť v rovnováhe. Nefungujeme na individualitách, ale na tímovej spolupráci. Ak je človek veľmi dobrý po odbornej stránke a má ešte aj dobré soft skills, vie spolupracovať, dokáže svoj príspevok škálovať cez tím a dokáže priniesť ešte viac. Každý zároveň potrebuje spolupracovať aj so zahraničnými kolegami. Ak niekoho postavíme pred video-hovor, musí nás vedieť reprezentovať.

Aký je priemerný plat u vás, ak vezmeme do úvahy, že priemerný plat v IT je dnes na Slovensku 2000 eur v hrubom?

Sme nadpriemerní.

Na akom projekte aktuálne pracujete?

Momentálne dokončujeme verziu 9.3. programu SAP Business One, čo je ERP softvér pre malé a stredné podniky. Bude dokončená tento rok, práve finišujeme. Pracuje na nej Slovensko a tím v Šanghaji. Komunikujeme spolu dennodenne. Pracujeme aj na poskytovaní Business One v cloude, robíme na vybudovaní devops tímu na Slovensku a prípadne v ďalších krajinách, nastavujeme procesy.

Vy osobne sa čomu teraz venujete?

Jedenásť rokov som bol v produktovom manažmente, kedy som mal prehľad o všetkých vlastnostiach a funkcionalitách. Teraz sa viac venujem manažovaniu tímov a nastavovaniu procesov.  Počas vývoja sa venujem detailom až keď nastane problém, inak tímom plne dôverujem.

Keď sa tím buduje postupne, môžete ľuďom veriť.

Netrpíte teda mikromanažmentom?

To je výhoda, keď sa buduje tím postupne. Môžete ľuďom veriť. Dáte im zadania, respektíve oni sami prídu so zadaním.

Ako hodnotíte zamestnancov?

Aktuálne zavádzame nové HR procesy v hodnotení zamestnancov. Podobne, ako iné veľké firmy, upúšťame od koncoročných hodnotení zamestnancov a prechádzame na SAP Talk. Ide o pravidelné a časté rozhovory so zamestnancami, vytváranie cieľov pre zamestnancov na krátke obdobia, časť cieľov si vytvárajú zamestnanci sami. Odvíjajú sa od hlavnej firemnej produktovej stratégie a produktovej stratégie konkrétneho produktu. Stratégie sa pretavujú do cieľov jednotlivých tímov a jednotlivých ľudí. Každý člen tímu si vytvorí vlastné ciele, ako chce podporiť tímové ciele a ako sa plánuje sám rozvíjať. Ciele nie sú na celý rok, ale na kvartál, aby boli  uchopiteľnejšie, aby sa dali hneď vyhodnotiť či prehodnotiť.

Osvedčuje sa vám to? Lebo už sa objavujú aj expertné články, že koncoročné hodnotenia predsa len nejaký zmysel majú a že ak si dávajú zamestnanci ciele sami, dávajú si ich menej ambiciózne…

Máme za sebou ešte len pilotnú fázu na niektorých prevádzkach, kde sa tento nový prístup k hodnoteniu osvedčil. My si ho zároveň lokálne upravujeme tak, že manažér je pri diskusii o cieľoch tímu a jednotlivcov. Zabezpečuje, aby boli ciele dostatočne náročné a zároveň realistické. Po pár kvartáloch uvidíme, ako sa nám to osvedčí. Podobné zmeny riešim formou experimentov. Ak zavedieme niečo a neosvedčí sa to, treba to stiahnuť a vyskúšať niečo iné. Nebudem sa toho držať zubami nechtami len preto, že sme to zaviedli. Nakoniec to poškodí tímy a firmu.

Vypustili ste výročné hodnotenie úplne alebo nejaká forma zostala?

Predtým mali ľudia hodnotenie v štýle – „spĺňa očakávania“, „presahuje očakávania“ a „nespĺňa očakávania“. Toto už vôbec nebude. No samozrejme, máme mesačné platy aj koncoročné bonusy, ktoré musíme nejak vypočítať. Avšak spätná väzba pre človeka bude priebežná. Chceme, aby hodnotenie bolo férové a posúvalo ľudí ďalej, aby dosahovali očakávané výsledky.

Vy sám ste v SAP pomerne dlho. Mysleli ste si o sebe, že ste typ dlhoročného zamestnanca?

Je to super firma. Som tu síce už 13 rokov, ale robil som každé dva roky niečo iné, mal som iného manažéra. Tým, že sme globálni, tak sa viete dostať k rôznym projektom, k rôznym vedomostiam. Nemyslel som si, že tu vydržím tak dlho, to som vôbec neplánoval.

A čo ste plánovali?

Pôvodne som chcel ísť na produktový manažment. Taká pozícia nebola, tak som šiel na programátora. Po roku a pol som sa dostal na produktový manažment a riešil som rôzne projekty, bol v kontakte so zákazníkmi, partnermi, cestoval som, spoznával som ľudí. Podarilo sa nám vytvoriť o našej lokácii také povedomie, že z nás urobili LAB. Tých 13 rokov strašne rýchlo preletelo. Bol som aj na fellowshipe v Nemecku a v Spojených štátoch.

Koľko hodín denne pracujete?

Viac ako 10 hodín to nebude. Snažím sa to dodržiavať. Tým, že mám štyri deti sa to ani inak nedá.

Ako riešite dilemu technológie a deti?

Na to sú vyhranené názory. Niektoré odporúčajú zamedziť prístup detí k technológiám alebo ich povoliť čo najneskôr. Myslím si, že technológie sú neoddeliteľnou súčasťou tohto sveta. Pokiaľ sa využívajú správne a s mierou, tak to má zmysel. Videl som úžasné projekty na vzdelávanie detí vďaka technológiám. Napríklad keď sú deti doma choré, môžu sa vďaka technológiám zapájať reálne do úloh na vyučovaní.

Majú vaše deti neobmedzený prístup k technológiám? K tabletu, počítaču, mobilu?

Nie. Majú striktný čas, kedy sa môžu hrať. Snažím sa ich zároveň smerovať na hry rozvíjajúce priestorové a logické myslenie. Niektoré hry pre malé deti dokonca vedia učiť základy programovania. Aj keď ešte napríklad nevedia čítať, dokážu si programovať robotov pomocou šípiek a podobne. Nám sa osvedčila napríklad aplikácia „Lightbot“, ktorá bola ocenená viacerými cenami.

Vyjednávajú vaše deti o čase? Chcú sa hrať dlhšie?

Jasné, vyjednávajú vždy. Aj ja by som vyjednával.

Máte čas na vlastné vzdelávanie? Čo práve čítate?

Čítam a počúvam. Každé ráno cestujem do Bratislavy asi 40 minút. Začal som počúvať audioknihy. Práve som dopočúval knihu o Elonovi Muskovi a čítam sci-fi, detektívky, fantasy, historické romány. Všetko v angličtine.

Akú sci-fi alebo fantasy ste posledne čítali?

Knihy od Jamesa Coreyho, podľa ktorých nakrútili aj seriál The Expanse sa mi veľmi páčia.

Dotazník

Pri čom pijete rannú kávu? Pri mítingu s kolegami.

Prvá myšlienka po príchode do práce? Ranná káva

Najčastejší dorozumievací jazyk? Angličtina

Telefón, počítač alebo tablet? Všetko podľa potreby

Relax skôr aktívny alebo pokojný? Aj aj, podľa vyťaženosti. Zo športov ma baví indoorové veslovanie

Ideálny víkend? S deťmi na záhrade v peknom počasí.

O Jánovi Ružarovskom (42)

Je riaditeľom SAP Labs Slovakia, čo je centrum excelentnosti, akých má SAP vo svete len osemnásť. V SAP pracuje od roku 2004, odkedy prešiel viacerými manažérskymi pozíciami. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V štúdiu sa zameriaval na oblasť umelej inteligencie a aplikovanú informatiku.