Nie je to prekvapenie, ale aj tak si zopakujme – najlepšie platené profesie u nás sú v IT a v bankách a poisťovniach. Naopak, na chvoste sa drží hotelierstvo a stravovanie. Dobrá správa je, že naše platy sa zvyšujú. Nominálne sa v prvom štvrťroku dostala  priemerná mesačná mzda na úroveň 955 eur, čo je o 6,5 percenta viac ako v rovnakom období roka 2017. Vďaka relatívne nízkej inflácii sme si polepšili aj reálne –  a to o 4,9 percentuálneho bodu. A aby dobrých správ z dielne Štatistického úradu SR nebolo dosť, pozitívne sa vyvíja aj ukazovateľ počtu nezamestnaných – podľa Výberového zisťovania pracovných síl sa v 1. štvrťroku medziročne znížil o 45,6 tis. (o 19 %) na 194,1 tis. osôb.

Ak pracujete vo finančnej inštitúcii alebo v poisťovni, mali by ste si na výplatnej páske nájsť v priemere 1 904 eur (nominálna mzda), len o 40 euro menej majú v priemere IT zamestnanci a ľudia v telekomunikáciach. Na ich nominálny mesačný zárobok si však zamestnanec v odvetví ubytovacie a stravovacie služby musí odpracovať viac ako 3,5 mesiaca. V priemere totiž “berie” len 527 eur mesačne. Najrýchlejšie rástli platy v sektore ťažba a dobývanie (medziročne o 15,7 %), o desatinu sa zvýšili mzdy aj ľuďom vo verejnej správe a obrane. A ak hovoríme o raste miezd, ten z pohľadu právnej formy bol percentuálne najvyšší v rozpočtových organizáciach, a to o 8,5 percenta na 955 eur.

Z územného hľadiska bola najvyššia priemerná nominálna mesačná mzda v Bratislavskom kraji (1 243 eur). Ten je zároveň jediný, v ktorom je vyššia ako priemerná. V ostatných regiónoch sa pohybovala od 711 eur v Prešovskom kraji po 894 eur v Trnavskom kraji. Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v 1. štvrťroku 2017 s najvyšším prírastkom o 8,2 % v Trnavskom kraji.

Ak majú “Prešovčania” najnižšie platy, zároveň je medzi nimi aj najviac ľudí bez práce. Ich počet síce medziročne klesol (ostatne ako aj v ďalších župách), stále sa však drží nad 40 tisíckami, presne 42,4 tisíc. Košický kraj je na tom podobne (42-tisíc) s mierou nezamestnanosti 11 percent. Naopak, najnižšia je v Trenčianskom kraji, a to 3,2 %.

Viac informácií nájdete na www.statistics.sk