Časy bezstarostnej mladosti sú preč a ty sa obzeráš po svojej prvej skutočnej práci? Na ceste k nej ťa takmer určite stretne výzva s názvom pohovor. Či už bude osobný, telefonický alebo cez internet, spája sa s ním nervozita, očakávania i neistota. Preto je dobré osvojiť si niekoľko základných zručností a riadiť sa pravidlami, ktoré ti pomôžu úspešne zvládnuť pracovné inteview a vyraziť v ústrety možno závratnej kariére.
Na úvod si prejdeme osem rád z portálu TARGET jobs. Postupne ich doplníme o ďalšie cenné postrehy a tipy tak, aby si po prázdninách mohol smelo vyraziť dobývať svet biznisu.

 1. Prever si, o aký typ pohovoru pôjde: Je rozdiel, či ťa personalista bude spovedať osobne, telefonicky alebo cez skype. Telefonické pohovory sú zvyčajne na začiatku celého procesu výberu vhodných kandidátov. S ich pomocou sa odfiltruje skupina, ktorá napríklad nemá o otvorenú pozíciu seriózny záujem. Podobne sa využívajú aj video pohovory, skype a ďalšie podobné platformy, ktoré už viac evokujú osobné stretnutie a zbierajú odpovede na vopred pripravený set otázok.
  Face to face stretnutia už zamestnávateľ môže využiť napríklad na preverenie, či uchádzač dokáže priradiť k požadovaným schopnostiam svoje zručnosti a dokázať tak, že je kompetentný. V niektorých firmách môžeš naraziť aj na panelové interview, kde sa stretneš nielen s HR špecialistom, ale aj s manažérom úseku, ktorý by bol tvojim priamym nadriadeným.
  Takže ak nevieš, aký typ pohovoru ťa čaká, zisti si to. Len tak sa naň dokážeš zodpovedne pripraviť.

  Ako to urobiť v prípade jednotlivých druhov, spomenutých vyššie, sa dozvieš TU a TU aj TU.

 2. Čo je to za firmu alebo organizáciu: Zisti si o potenciálnom zamestnávateľovi maximum informácií. Musíš vedieť odpovedať na otázku, prečo vlastne chceš pre danú firmu pracovať, prečo si na jej pracovnú ponuku zareagoval. Zisti, aké projekty či pre ktorých klientov podnik pracuje, aké sú novinky na jeho webe, či niečo vieš o jeho plánoch a víziách a odpovedz si na otázku, ako k ich splneniu môžeš prispieť práve ty.

  S touto prípravou ti pomôžeme v samostatnej časti seriálu pre absolventov.

 3. Kto som: Pozri sa na seba a zváž, aké schopnosti vedomosti a zručnosti môžeš novému zamestnávateľovi ponúknuť. Či už získané v škole, vrodené alebo nadobudnuté počas študentských rokov na brigádach.
  Určite sa ťa budú pýtať aj na úspechy, certifikáty, ocenenia, skrátka čokoľvek, čo si dosiahol vďaka svojej šikovnosti, záľubám či pracovitosti. Nezabudni si pripraviť aj vysvetlenie, ako si tým prispel k úspechu či už školy, alebo napríklad firmy, kde si stážoval. Pre každú pozíciu by si si mal pripraviť v životopise samostatné príklady, ktoré podporia tvoje šance uspieť v súboji s ostatnými kandidátmi.
 4. Priprav si otázky: Je možné, že na konci interview (alebo kľudne ja v jeho strede) ťa proťajšok vyzve, aby si sa spýtal, čo ťa v súvislosti s firmou či pozíciou zaujíma. Začať v tej chvíli improvizovať, to nemusí dopadnúť dobre. Preto si vždy priprav niekoľko otázok, ktoré budeš v takejto chvíli klásť a na ktoré skutočne aj chceš poznať odpovede. Kľudne to môžu byť napríklad tri dopyty na zamestnávateľa a tri súvisiace s obsadzovanou pozíciou.

  Aké otázky by si sa mal a ktoré určite nemal pýtať si ukážeme v niektorom z ďalších dielov seriálu.

 5. Naplánujte si deň: Priprav si detailný plán dňa. Prvý dojem je totiž dôležitý a ak prídeš spotený a upachtený, lebo si si nenechal časovú rezervu a autobus meškal, nebudeš pôsobiť dobre. Takže si rozmysli, čo si oblečieš, rezervuj lístky na vlak, nabi mobil a vytlač životopis, formulár či čokoľvek ďalšie, čo budeš potrebovať.
 6. Kontroluj sa: Byť primerane nervózny na pohovore je normálne. Hlavne, ak je to tvoja prvá podobná skúsenosť v živote. Ak si však vyslovený trémista a vieš, že v stresových situáciách často zazmetkuješ, vopred sa na to čo najlepšie priprav. Vždy je lepšie, ak sa nad svojou odpoveďou krátko zamyslíš, utriediš si slová a prípadne, ak otázke celkom nerozumieš, vypýtaš si jej vysvetlenie. Dobrým tipom je mať poruke svoj životopis (či už v elektronickej alebo tlačenej podobe) a pomôcť si ním, keď budeš napríklad potrebovať vymenovať príklady svojej praxe.
 7. Dodržuj dekórum: Často to počúvame od našich športovcov: sme profesionáli a tak sa počas celého zápasu aj budeme chovať. Rovnaké predsavzatie si musíš dať aj ty. Či už sa interview vyvíja pozitívne, alebo naopak smeruje k neúspechu, zostaň profesionálom až do jeho konca.  A to platí aj v prípade, ak dostaneš možnosť zoznámiť sa s kolektívom, v ktorom by si mal pracovať, prípadne si v kontakte s ďalšími ľuďmi vo firme. Aj ich spätná väzba môže zohrať svoju úlohu v konečnom verdikte. Priechod svojím emóciám daj až niekoľko ulíc od sídla firmy. A pozor na reakcie v online svete!
 8. Skúsenosť na nezaplatenie: Prejdi si celý pohovor ešte raz v hlave, pouvažuj, čo si mohol spraviť inak, čo si zvládol a poznač si všetky dôležité fakty, ktoré by sa ti mohli hodiť v budúcnosti. Ak sa zaradíš do skupiny neúspešných kandidátov, požiadať personalistu o spätnú väzbu. Ak ju dostaneš, bude to neoceniteľná informácia. Ak navyše získaš od neho aj tipy, ako a v čom sa zlepšiť, môžeš sklamanie rýchlo hodiť za hlavu a smelo skúsiť šťastie inde.

red, 11.7.2019