Ak si musíte svoje povinnosti písať na papier (alebo na hocaký iný nosič informácií), s veľkou pravdepodobnosťou ste autorom tzv. To-Do Listu. Urobiť zoznam úloh, ako sa dá veľmi jednoducho nahradiť tento populárny anglikanizmus, na prvý pohľad nie je problém, ale zdanie môže klamať. Preto portál PayScale prišiel s jednoduchým návodom, ako si v piatich krokoch zostaviť taký To-Do zoznam úloh, že vám ho bude každý závidieť :-).

1. Určite si priority

Typický zoznam úloh obsahuje všetko, čo za daný deň (týždeň atď.) musíte stihnúť. No ak si nevyznačíte tie najdôležitejšie, a teda prioritné, tak sa môžete napriek snahe dostať do problémov. Dajte si ich vždy na vrch zoznamu a pre istotu si k nim priraďte aj nejaký zdôrazňovací prvok – môže aj nemusí to byť výkričník.

2. Zjednodušte ho

Ak sa prvá rada zdala triviálna, druhá už môže byť pre vás novinkou. V zozname povinností by nemalo byť viac ako cca desať položiek! A to aj napriek tomu, že máte úloh “nad hlavu”. Je totiž dobré si To-Do List zjednodušiť a vyfiltrovať  z neho veci, ktoré patria do kalendára či zoznamu projektov. Takže pozor – To-Do List nie je jediná pomôcka, ktorá vám má upozorňovať na termíny či ďalšie dôležité veci počas pracovného týždňa.

3. Oddýchnite si

Nemyslite na všetko, čo musíte stihnúť. Máte dobrý zoznam úloh a ďalšie podporné “pripomienkovače”, takže na nič nezabudnete. A riešte v kľude postupne veci, ktoré sú prioritné, jednu po druhej. Uvidíte, koľko zbytočného stresu sa vám podarí odbúrať.
Ďalšie šikovné tipy a triky nájdete TU alebo TU.

 4. Ide to aj digitálne

Či už chcete chrániť lesy alebo vám jednoducho vyhovuje práca s mobilom a notebookom, k dispozícii máte množstvo rôznych aplikácií na tvorbu a správu zoznamu úloh. Na Android alebo IOS, je len na vás, ktorá sa bude najviac približovať ideálu, medzi obľúbené patria Todoist and Wunderlist. Stále však zostáva dosť tých, ktorí preferujú najtenší tablet na svete a tradičný stylus – teda list papiera a dobre zastrúhanú ceruzku.

5. Pravidelne kontrolujte

Aj najlepší zoznam je k ničomu, ak nie je aktuálny a ak si ho jeho majiteľ nepozrie. A nahliadnuť doň treba pravidelne, pretože len tak máte istotu, že máte veci pod kontrolou. Či už je to ráno, na obed alebo poobede, mal by sa z toho stať rituál, ktorý bude pevnou súčasťou pracovného dňa.
red, 24.10.2018