Ak dáte brigádnikovi z vlastnej pohodlnosti alebo zo strachu radšej bezvýznamnú prácu, než aby niečo pokazil, strácate svoj aj jeho čas. A firmu oberáte o možného budúceho zanieteného pracovníka. Aj zo študentov či stážistov môžete vyťažiť dobrý výkon. No musíte venovať úsilie ich riadeniu.

Možno ste túto situáciu už zažili. Potrebovali by ste na leto alebo na obdobie zvýšeného dopytu pomoc brigádnikov, no zdráhate sa ich najať. Máte pocit, že ich zaškolenie by vás stálo viac námahy, ako to, keby ste potrebnú prácu urobili sami. „Hovorili sme s tisíckami zamestnávateľov o tejto téme. Zistili sme, že tí, ktorí si vyvinú proces na efektívne riadenie stážistov, z nich majú väčší osoh a sú náchylnejší z nich urobiť aj zamestnancov na plný úväzok,“ hovorí Nathan Parcells z personálnej spoločnosti Looksharp zameriavajúcej sa na brigády pre študentov.

Looksharp ponúka jednoduché kroky, ktoré by ste pri práci s brigádnikmi mali urobiť. Budete mať väčšiu šancu, že si vzájomný pracovný vzťah užijú obe strany.

Ste pevne rozhodnutý?

Predtým, ako spustíte platenú prax pre študentov vo vašej firme, mali by ste si interne ujasniť, že ich chcete najímať zo správnych dôvodov. Zamyslite sa, či máte krátkodobé projekty, na ktorých by mohli participovať. Dokážete tých najšikovnejších najať nastálo? Aký cieľ sledujete najímaním študentov? Hoci pôjde o krátkodobú záležitosť, uvedomte si, že je to veľký záväzok.

Priraďte stážistov jednému manažérovi, ktorý rád pracuje so študentmi

Študenti dokážu naplniť veľké ciele, ak majú správnu dávku usmernenia. Ak sú iba hodení do vody bez znalosti pracovného sveta a odvetvia, nebudú poznať očakávania firmy ani vedieť, kde začať. Zverte ich preto jedinému človeku, kto je ochotný podeliť sa o svoje znalosti s mladými ľuďmi a je odhodlaný pomáhať im.

Uistite sa, že stážista dostal na starosť nejaký projekt

Koľko projektov čaká u vás v zásuvke a nemá ich kto urobiť? Zverte ich študentovi na brigáde. Vďaka reálnej úlohe sa učí rýchlejšie, je sústredený a prinesie firme pridanú hodnotu. Na úvod mu dajte menší, zvládnuteľný projekt a spoznajte jeho silné a slabé stránky.

Stretávajte sa týždenne na káve

Jednoduchý krok, ktorý výrazne zefektívni riadenie stážistov. Počas polhodinového neformálneho rozhovoru im môžete pripomenúť ich ciele, zodpovedať otázky a pomôcť v napredovaní.

Stanovte merateľné týždenné ciele

Osvedčený postup a navyše veľmi dôležitý pre stážistov. Určite sa vám oplatí. Rozdeľte veľký projekt na menšie úlohy.

Držte ich v obraze

Stážisti sa zaujímajú o odvetvie, v ktorom pracujú a chcú vedieť, ako sa darí vašej firme. Podeľte sa s nimi o kontext a vysvetlite im, aký je ich prínos. Budú motivovanejší.

Posmeľte stážistov, aby sa pýtali

Študenti nepoznajú zvyklosti kladenia otázok vo vašej firme. Podporte ich, aby sa pýtali vždy, keď im je niečo nejasné. V konečnom dôsledku ušetríte čas.

Dajte im „študentské benefity“

Ak študentov platíte slabo, oceňte najšikovnejších alebo všetkých stážistov alternatívnymi benefitmi – napríklad technologickými školeniami, zoznámením s dôležitými manažérmi, pohľadom do zákulisia odvetvia od zainteresovaných kolegov. Pridanú hodnotu budú mať pre stážistov aj tipy na hodnotné knihy, blogy a podobne.

Bavte sa!

Stážisti vo vašom open space by mali priniesť čerstvý vzduch a zábavu. Užite si to s nimi. Prichádzajú pracovať do kancelárie často po prvýkrát, majú veľké myšlienky, odvahu a snahu. Takisto rozmýšľajú inak a určite prinesú do vašich dní dynamiku.

Blogerka Suzanne Lucas, známa ako Evil HR Lady pripomína aj praktické záležitosti:

  • Ak beriete praktikantov na stretnutia s nadriadenými alebo s klientmi, nezabudnite si s nimi ujasniť, či chcete, aby sa zapojili do diskusie a akým spôsobom.
  • Študentský život je pomerne flexibilný z pohľadu dochádzky na prednášky. Stanovte si preto už na začiatku jasné pravidlá, akú nedochvíľnosť ste ochotný tolerovať. Ak vôbec.

red, 4.8.2016